ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО "СТРАНДЖА"
 
 
 
Тракийско дружество "СТРАНДЖА", Бургас е организация на тракийските българи, приемник на дружество "Странджа", основано от Капитан Петко Войвода през 1896 г. Тракийско дружество "СТРАНДЖА" е член на Съюза на Тракийските дружества в България. В дружеството членуват 2018 души.
Почивка в Странджа

Поклон пред невинните души: Илиева нива събра стотици в почит към загиналите тракийски деца

 На 7 юни 2025 г., в местността „Илиева нива“ край село Глумово, община Ивайловград отново стотици хора се събраха, за да почетат трагичната съдба на над 200 деца и техните майки, загинали по време на събитията от 1913 г. Традиционният Национален младежки тракийски събор – „Ден на тракийското дете“, организиран от Община Ивайловград и Съюза на тракийските дружества в България, отново превърна това свято място в център на националната памет и съпричастност. Гости на събитието бяха членове на Тракийско дружество “Странджа” – Бургас с председател Стефан Колев.

Силно емоционално послание отправи кметът на общината Диана Овчарова, като подчерта, че „Илиева нива“ е не само историческо място, но и символ на вярата, достойнството и вечната болка. „Тук се събираме не просто да скърбим, а да съхраним човешкото в себе си, да помним и да предаваме тази памет напред“, каза тя.

Вицепрезидентът на България, г-жа Илияна Йотова, също произнесе вълнуваща реч, в която отбеляза, че макар снимките от онова време да избледняват, споменът остава жив. „Прощаваме, но не забравяме – това не е само клетва, това е наш дълг към историята“, изтъкна тя.

Официални лица от различни институции и организации уважиха събитието, сред които председателят на Съюза на тракийските дружества в България г-н Красимир Премянов, областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, народният представител Танер Тюрхоглу и генералният консул на България в Одрин Радослава Кафеджийска.

Денят започна с поднасяне на цветя пред паметника на Капитан Петко войвода в село Плевун, а след това продължи с традиционния „Крос на паметта“ под наслов „За децата, които не пораснаха“. В местността „Илиева нива“ беше отслужена панихида, а пред мемориалната плоча се състоя поклонение. В небето полетяха десетки бели балони – символ на невинните души. Бе раздаден и курбан в тяхна памет.

Програмата завърши с ученически диспут, организиран от Клуба на ООН към СУ „Христо Ботев“ – Ивайловград, на тема „Ангорският договор – исторически и съвременни измерения“, който се състоя в залата на читалище „Пробуда 1914“.

Събитието се осъществи с подкрепата на множество дарители и партньори, сред които „Виваком“, „СОКОТАБ“, „БИНОМ“ и други местни фирми и граждани. Община Ивайловград осигури и безплатен транспорт за всички желаещи да се включат в възпоменателната церемония.

Илиева нива остава не просто място на трагедия, а вечен факел, осветяващ българската памет и знак за съпричастност към жертвите. Тук сълзите не пресъхват, защото именно чрез тях съхраняваме най-човешкото в себе си.

Снимки от събитието:









НАЙ-ПОПУЛЯРНО

Почивка в Странджа