Кратко житие на Капитан Петко Войвода – разказ от историка и народен певец Лазар Налбантов
Капитан Петко Войвода |
Кратък преразказ на разказа на Лазар Налбантов относно патрона на Тракийско дружество Странджа пред членове на дружеството.
Капитан Петко войвода, известен още като Петко Киряков, е български хайдушки войвода и борец за свобода, посветил живота си на освобождението на България и по-специално на Тракия през втората половина на 19 век.
Роден е в село Доган Хисар, Беломорска Тракия, на 18 декември 1844 г.
Началото на хайдушката му дейност е през 1861, след като турци убиват брат му и братовчед му. Скоро малката му чета от 7 души убива непосредствените убийци на роднините му, както и издалия заповедта Мехмед Кеседжи Бей.
В началото на 1861 г. Петко воюва срещу османците в Марония, Енос и околностите. През 1863 част от четата е заловена край Енос и хвърлена в затвора. По-късно ги местят в Драма, като по пътя хайдутите правят опит за бягство. Скоро обаче всички отново са заловени, без войводата Петко. През 1864 Петко отново излиза в гората с нова чета и успява да победи в сражение известния Осман ага, пратен срещу него.
През 1866 г. войводата пътува до Италия и става близък приятел с Джузепе Гарибалди, живеейки в дома му няколко месеца. Гарибалди помага на Петко да организира добре известния „Батальон Гарибалди“ в Критската революция от 1866-1869 г., който се състои от 220 италианци и 67 българи и се бие срещу османлиите на остров Крит. За службата си Петко получава военното звание капитан – оттогава става известен като Капитан Петко Войвода.
През 1869 г. Петко отново създава своя чета, която участва в Руско-турската война от 1877-78 г. Неговият отряд освобождава Марония от турско владичество през декември 1877 г., установявайки там собствена власт. След това заедно с Крайчо войвода участва в освобождението на Родопите.
След войната генерал Скобелев кани Петко в Русия, представя го на императора, дават му чин капитан от руската армия и имение. Скоро обаче Петко решава да се върне в България.
След завръщането си Петко живее във Варна с новата си съпруга Рада Кравкова от Казанлък. През 1896 г. основава дружество, наречено Странджа, чиито приемник е днешното Тракийско дружество Странджа - Бургас. Умира във Варна на 7 февруари 1900 г.
Множество паметници, посветени на Петко войвода, са издигнати в цяла България, както и в родното му място в днешна Гърция, а също в Рим и Киев. За популяризирането му като народен герой спомага и сериалът „Капитан Петко войвода” по сценарий на Николай Хайтов, излъчен за първи път през 1981 г. Има няколко български патриотични песни, посветени на Петко и другарите му. В негова чест е кръстен и връх Петко войвода на остров Ливингстън, Антарктида.